Rozhovor s Jitkou Moulisovou

Rozhovor s Jitkou Moulisovou
18 led

1) Jitko, s baseballisty Sokola Hluboká cvičíš už nějakou dobu, co s nimi cvičíš a na co jsou cviky zaměřeny?

Spolupráci s Baseball a Softball Clubem Hluboká nad Vltavou jsem navázala v roce 2017. Na schůzi SOKOLA jsem s trenérem Radkem Drmotou debatovala o DNS - Dynamické Neuromuskulární Stabilizaci - vývojové kineziologii prof. PeadDr. Pavla Koláře. Ph.D. Tehdy započala naše spolupráce, kdy v období zimní přípravy klubu funguji v SOKOLE pro baseball jako trenér Zdravého pohybu pro vybrané věkové kategorie.
Všechny cviky vedou k napřímení pánve, páteře, centraci velkých kloubů. Děti učím trupovou stabilizaci, aby uměly správně aktivovat břišní a zádové svalstvo v souhře s hlavním dýchacím svalem bránicí a pánví. Vše s principem správné mobility a stability. Cvičím jako certifikovaný trenér DNS nejen vývojovou kinezilogii dle prof. Pavla Koláře, ale využívám všech znalostí, které jsem za deset let svého působení v pozici instruktora Pilates nasbírala. Celkem jsem absolvovala přes 70 dlouhodobých, střednědobých a krátkodobých kurzů, workshopů, seminářů s českými i zahraničními lektory.
Mým hlavním vzdělavatelem je IQ pohyb Praha. Zde jsem dosáhla nejvyššího vzdělání – Strukturální Pohybové Integrace vč. nadstavbového vzdělání jako např. Herniace meziobratlových disků a bolesti zad; Diastáza a dech aj. , které do této doby IQ pohyb poskytuje. Vzdělává nás mimo jiné i prim. MUDr. Sylvia Musilová z odd. Rehabilitace Nemocnice Tábor.
Mé studio Zdravý pohyb ČB v Chelčického ul. v Českých Budějovicích se řadí mezi 9 center v České a Slovenské republice, které se mohou pochlubit Pečetí kvality výuky pohybu a řadí se mezi Certifikovaná centra IQ pohyb. V SOKOLE Hluboká učím již osmým rokem.


2) Je pro Tebe neobvyklé mít takto mladé „klienty“ ?

Ve svém studiu Zdravý pohyb ČB se mi do péče dostávají děti většinou mých klientů nebo jsou odesíláni pediatry, se kterými spolupracuji. Nejčastěji dochází děti po prohlídkách ve třech, pěti a sedmi letech. Také jsem maminka tří dětí –  tedy dvou živých dětí a jednoho strážného anděla. Díky první dceři Aničce, která zemřela po porodu, dělám tuto práci, která mne neskutečně baví a naplňuje. Druhá dcera Bára /7 let/ a syn Jindřich /3 roky/ jsou pro mne neskutečnými učiteli, kdy vidím, jak vývoj dětí postupuje.
Na svých hodinách zaměřující se na období těhotenství vedu kurzy Psychomotorický vývoj dítěte a protože jsem rovněž Instruktorem Něžné náruče rodičů dle metodiky Evy Kiedroňové, tak učím nastávající rodiče techniky správné manipulace s novorozenci a kojenci, tak aby podporovali psychomotorický vývoj děťátka. Aby ho předčasně nenosili ve svislé pozici, neposazovali dříve než k tomu dozraje, nevodili za ruce, aj.


3) S čím mají děti nejčastěji problém a čím je to způsobeno?

Nejčastější problém této doby je z mého pohledu přemíra a dostupnost všeho. Dříve rodiče museli jít vyvařit a vyprat plenky, pracovat na zahradu, aby si vypěstovali ovoce a zeleninu, tak své děti nechali v postýlkách na tvrdé matraci, ve velkých kočárkách a vývoj započal lépe. Užití látkových plen byla pro vývoj kyčlí, nespokojenost děťátka, kterému mokro vadilo a muselo se tak hýbat a mimo jiné i ekologii nepopiratelně výhodnější. Tehdy tedy musím vytknout to, že moji generaci předčasně posazovali na nočníky, tak se nám páteř taky trochu deformovala. Nicméně ve srovnání s dnešní dobou – kdy jsou nosítka, chodítka, šátky na nošení, maducy, autosedačky. Narozené miminko si maminky nosí na procházku na prsou v nosítku a hlavička se miminku kymácí ze strany na stranu nebo si ho uváží do šátku, kdy mu vlastně brání ve vývoji k napřímení páteře. Pokud nedojde do 3 měsíců věku vývoje dítěte ke správné trupové stabilizaci, tak se na „chatrný základ“ postaví celá základna těla. No a k tomu, když přidáte dnešní fenomén výpočetní, chytré techniky a dobu sedavou už ve školách, tak to vše se projevuje a bude ještě více projevovat na tělesných schránkách dnešní populace.
Alarmující přímo u baseballistů považuji už to, když si děti ve věku 10 – 14 let stěžují na bolesti horních končetin, krční páteře, zad, nohou. Plochá noha je téměř u každého druhého dítěte. Způsobeno je to také tím, že děti nemají chuť, možná ani čas díky všem zájmovým kroužkům běhat venku, honit se, lézt po stromech. Do školy je z důvodu bezpečnosti raději dovezeme autem, domů taktéž, protože se o ně v dnešní době bojíme.


4) Jak probíhá taková hodina s nimi?

Hodiny baseballistů dětí vedu k rozpohybování páteře a pánve. Jak už jsem výše zmiňovala, převážně je vedu ke správné trupové stabilizaci, kdy pak spolu se správně centrovanými velkými klouby lépe ovlivníme horní a dolní končetinu. Ráda jim zapojuji svalové řetězce a využívám různé cvičební pomůcky. 
Aby se něco změnilo, je nezbytná spolupráce ostatních trenérů, kteří by měli hodiny absolvovat jako vzory se svými svěřenci a tím vlastně pochopí, proč a co děláme a mohou to pak aplikovat na tréninzích, které jsou 3 – 4x týdně. Moje jedna hodina týdně ve dvou věkových kategoriích to nespraví.
Jak píše prof. Pavel Kolář ve své knize. „Kapka, když bude kapat do betonu na stejné místo dost dlouho, udělá v něm po čase díru.“ Tak to platí i naopak. Když budeme opakovat a aplikovat lepší nastavení našeho těla, budou lépe centrované klouby, vše se lépe neuromuskulárně propojí a zautomatizuje. Po čase budeme podávat vyšší výkony díky lepšímu fyziologickém nastavení těla, které bude pracovat se svými silami, možnostmi ekonomicky vyváženě a tím bude méně bolesti a zranění. 

Menu